Menu
Home Page

Committees, Roles and Interests

Name

Category

Appointed by

Term of Office

Committees

Area of

Responsibility

Declaration of

Interests

Mr John SummerfieldLocal AuthorityLocal Authority01.01.2022 - 31.12.2025Finance & Resource

Chair of Governors,

Health and Safety

Local Building Firm,

Brother to Josephine Whitbread.

Rev Peter ChantryIncumbentVicar of St Andrew's Church01.11.2020Strategic & Pastoral Development  
Miss Louise WardParentParent Body22.11.2019 - 21.11.2023Strategic & Pastoral Development Parent of child in school.
Mrs Caroline RyeParentParent Body17.05.2019 - 16.05.2023Strategic & Pastoral Development Parent of children in school.
Mrs Pamela ClarkeFoundationDiocese of Southwell & Nottingham01.01.2022 - 31.12.2025Strategic & Pastoral DevelopmentChair of Strategic & Pastoral Development Committee, Christian Values, KS2, Pay Committee and HT Appraisal. 
Mrs Claire FrowCo-optedGoverning Body27.03.2019 - 26.03.2023Strategic & Pastoral DevelopmentGovernor for EYFS and Safeguarding.Parent of children in school.
Mr John HunterCo-optedGoverning Body28.03.2019 - 27.03.2023Finance & ResourceJoint Vice-Chair, ICT/ Social Media, Pay Committee and HT Appraisal. 
Mr Miles NeweyCo-optedGoverning Body22.11.2019 - 21.11.2023Finance & Resource Parent of children in school.
Mrs Emma HornsbyStaffStaff vote25.05.2021 - 24.05.2025Strategic & Pastoral Development  
Mrs Alison WebbCo-optedGoverning Body28.03.2019- 27.03.2023Finance & Resource Member of school staff
Mrs Josephine WhitbreadFoundationDiocese of Southwell & Nottingham01.09.2018 -31.08.2022

Strategic & Pastoral Development

Finance & Resource

Governor for HT Appraisal, KS1 and Christian ValuesSister of John Summerfield.
Mr Ian SnellingHead TeacherEx Officio21.02.2022All committees  

 

Top